Антидопингово обучение срещу фалшивото себеутвърждаване
Проект, финансиран от фонда на ЮНЕСКО за елиминиране на допинга в спорта
Продължителност: 01/03/2013 – 31/03/2015
Приключен: 17.12.2015г. с писмо на Анджела Мело, Директор на отдел „Етика, младеж и спорт“ с вх. № 818 от 21.12.2015г. след изпратен описателен и финансов отчет до фонда на ЮНЕСКО за елиминиране на допинга в спорта.
Проектът разшири познанията на спортистите за забранените субстанции и методи, за риска при използване на допинг, запозна участниците с новостите при санкциите, както и с разрешенията за терапевтична употреба чрез предоставяне на специализирано обучение в български спортни училища. Проектът стартира с попълване на предварителна анкета от учениците за проверка на техните знанията за допинга.
Бяха изнесени лекции пред 214 ученици на възраст между 15-18 години, преподаватели и треньори от 8 спортни училища в 6 града на България посветени на:
- Антидопингови правила (WADA, Кодекс, забранените вещества и методи);
- Технически процедури и нарушения при допинг тестове и на антидопинговите правила;
- Ефекти на анаболните стероиди, рискове при използаването им;
- Влиянието на наркотиците и стимулантите, рискове при използаването им;
- Хранителни добавки;
- Аналитични резултати и разрешения за терапевтична употреба (РТУ).
В четири дома за деца, лишени от родителски грижи, беше изнесена по една специализирана лекция за вредите от допингиращите средства.
Бяха изготвени и разпространени печатни материали (брошури, листовки, списъци на забранените вещества и методи за 2013г., 2014г. и 2015г.) на български език сред участниците в обучението.
По време на обученията имаше оживени дискусии. Обучителният процес завърши с финална анкета (идентична с предварителната) и резултатите от анализа й показа увеличен брой на верните отговори. Участниците дадоха висока оценка на ефективността на обучението.
Награди бяха раздадени на най-добрите участници в обучението от включените в проекта училища и домове.